sila-rodzenstwa-czyli-jak-wzmocnic-wiez-miedzy-dziecmi
Czy można wzmocnić więź między rodzeństwem? Czy da się to wypracować? Czy mieszane rodzeństwa są skazane na brak kontaktu ze sobą w dorosłym życiu? Oto dwie historie napisane przez samo życie. Zapraszam do czytania.

Mama powiedziała – Pamiętajcie, że jesteście tylko dwie. Żebyście nigdy nie straciły ze sobą kontaktu.  To tu właśnie zaczyna się pierwsza historia. Ma ona już ponad 30 lat i dotyczy mnie i mojej siostry. Nasza siostrzana więź przechodziła różne etapy.  Różnica 6 lat sprawiła, że za dzieciaka siostra była moją opiekunką.  Kiedy ja biegałam w pieluszce, ona już szła do szkoły. Kiedy ja szłam do szkoły, ona już biegała za chłopakami. Kiedy ja zaczęłam za nimi biegać, ona poszła na studia i wtedy nadszedł ten moment kiedy zrozumiałam jak ważne w życiu jest rodzeństwo. Dziś w dorosłym życiu jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami, a nasza mama i tak ciągle nam powtarza to samo – Pamiętajcie, że jesteście tylko dwie. Żebyście nigdy nie straciły ze sobą kontaktu.

sila-rodzenstwa-czyli-jak-wzmocnic-wiez-miedzy-dziecmi

Druga historia …

Druga historia ma zdecydowanie krótszy bieg. Kiedy na świecie miał pojawić się Henio odpowiednio wcześniej staraliśmy się przygotować na to małą Helę (możecie przeczytać o tym TUTAJ). Od początku nie ograniczałam dzieciom kontaktu. Uczulałam Helę, żeby uważała na małego braciszka, ale pozwalałam głaskać, przytulać, pomagać mi przy pielęgnacji, czy zajmować się nim (oczywiście w miarę swoich małych umiejętności!).

Dziś mała różnica wieku sprawia, że coraz częściej Hela i Henio bawią się razem. Nie przeszkadzam im wtedy. Nie ingeruję. Reaguję dopiero wtedy kiedy jest naprawdę źle. Staram się tak zorganizować czas, aby codziennie znalazło się miejsce na wspólną zabawę, ale taką właśnie we dwoje. Dużo im też tłumaczę, aby o siebie dbali, aby się sobą wzajemnie opiekowali i aby reagowali kiedy np. na placu zabaw ktoś kogoś popchnie lub zaczepi.

Podobno bardzo ważne w tworzeniu silnej więzi między rodzeństwem są także miłe wspomnienia i wydzielanie dużej ilości endorfin. O ile w naszym przypadku jedzenie czekolady nie wchodzi w grę (Henio jest alergikiem póki co), to wspólne łaskotanie, śmianie się i wygłupianie jest na porządku dziennym.  Co moje dzieci robią jeszcze razem? Śpią. Wieczorny rytuał czytania książek i sen to jest coś co również pomoże w budowaniu więzi między rodzeństwem.

Przed nimi jeszcze daleka droga. Na przykładzie moim i Ani wiem, że będą różne etapy ich siostrzano – braterskiej miłości, ale będę konsekwentnie im w tym pomagać i przypominać im na każdym kroku –  Pamiętajcie, że jesteście tylko we dwoje.  Żebyście nigdy nie stracili ze sobą kontaktu.  

Macie swoje historie związane z rodzeństwem? Czekam na Wasze komentarze.

Ściskam ♥

Fot. Kasia Karolak www.kasiakarolak.pl

Więcej zdjęć – także moich z Anią znajdziecie na Instagramie!

 

3 thoughts on “Siła rodzeństwa, czyli jak wzmocnić więź między dziećmi!”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.