rytm-dnia-dziecka-podczas-lockdownu
Praca zawodowa, dzieci, obiad, pranie i to wszystko w 24 godziny w czterech ścianach. Brzmi znajomo? Jak poradzić sobie ze wszystkim i jednocześnie zapewnić dzieciom równowagę psychiczną? Oto system dnia, który sprawdza się u nas i pomaga przetrwać.

Czas panedmii jest ciężki nie tylko dla dorosłych. Dzieciom, które co chwila są odseparowane od równieśników, widzą ciągle pracujących rodziców, również może być ciężko. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami rytmem dnia, który pozwoli usystematyzować codzienne aktywności i przetrwać ten trudny czas!

Rok temu kiedy przedszkola i żłobki zostały zamknięte Hela i Henio dzielnie to znieśli. Mogę nawet powiedzieć, że zbliżyli się do siebie dzięki wspólnej zabawie. Kiedy zrobiło się ciepło uratowała nas działka, gdzie dzieciaki spędzały czas na dworze podczas naszej pracy zdalnej. Wakacje wyglądały podobnie. Dzięki pomocy babć i krótkim wyjazdom udało się dotrwać bezpiecznie do września. Powrót do placówek również nie był ciężki. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie … kolejny lockdown. Tym razem postanowiłam się do niego bardziej przygotować.

Oto rytm dnia dzieci, który pomoże zadbać o równowagę psychiczną dziecka.
  1. Skupienie uwagi (Focus Time) – zajmij dziecko taką czynnością jak: kolorowanie, wycinanie, układanie puzzli, karty pracy. To czas na naukę nowej umiejętności.
  2. Zabawa (Play Time) – pozwól dziecku na swobodną zabawę bez Twojego udziału
  3. Kontakt z innymi (Connecting Time) – to Twój wspólny czas z dzieckiem. Może to być wspólna zabawa, czytanie książek, rozmowa lub spacer.
  4. Aktywność fizyczna (Psychical Time) – jest to bardzo ważna część dnia. Dzięki aktywności fizycznej dziecko może uwolnić swoją energię oraz pozbyć się emocji nagromadzonych przez większość dnia.
  5. Wyciszenie ( Time – in) –  to czas na słodkie „nicnierobienie” lub spokojną zabawę.
  6. Odpoczynek (Down Time) – młodsze dzieci powinny mieć w tym czasie drzemkę. Starsze mogą poczytać lub poleżeć.
  7. Sen (Sleep Time) – sen w życiu dziecka jest niezwykle istotny. Powinniśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do jego odbycia. Dziecko, które zasypia nie powinno mieć w sobie żadnych poważnych emocji (zwłaszcza negatywnych!). Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona. Dzieci od 3-5 lat powinny spać od 10 do 13 godzin na dobę; 6-12 lat od od 9 do 12 godzin; 13-18 lat od 8 do 10 godzin na dobę.

Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze się tak da. Ale wierzcie mi na słowo, że wprowadzenie rytmu dnia  dziecka (zwłaszcza dla przedszkolaków, dla których jest to normą) naprawdę pomaga w organizacji.

 

Dajcie znać w komentarzu  lub na grupie Mama 30+ jak sobie radzicie podczas lockdown’u.

Ściskam!

One thought on “Rytm dnia dziecka podczas lockdown’u, czyli 7 złotych RAD!”

  1. Fajna ściągawka na pewno skorzystamy. U nas praca i przedszkole w jednym bywa ciężko… córeczka wymaga dużo
    Uwagi…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.