muzyka-klasyczna-w-rozwoju-dziecka-czyli-bajkobach
Zmysł słuchu kształtuje się już w brzuchu mamy. Dziś dużo się mówi o tym jak duży wpływ na rozwój dziecka ma muzyka klasyczna. Mam jednak wrażenie, że o ile w wieku niemowlęcym rzeczywiście coraz więcej rodziców puszcza swoim dzieciom klasykę, o tyle w późniejszych latach już się o tym zapomina. A szkoda.

Kiedy Hela była jeszcze w brzuchu puszczałam jej Mozarta. Podobnie było po jej urodzeniu. Wyczytałam wtedy, że muzyka klasyczna ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Regularne słuchanie utworów klasycznych ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, poprawia koncentrację, ponadto pomaga się wyciszyć, zmniejszyć lęki i odprężyć.

Rodzice mają duży wpływ na to jak w przyszłości ukształtuje się gust muzyczny dziecka. Najwięcej w tym temacie można zrobić przez pierwsze 3 – 4 lata życia dziecka. Nie mam tu na myśli, aby wychować wszystkie dzieci na muzyce klasycznej i zamknąć je na inne rodzaje. Jednak moim zdaniem warto to wprowadzić i kontynuować kiedy tylko się da.

Jedną z możliwości zapoznania się dzieci z muzyką klasyczną są koncerty. Nie mam tu wcale na myśli 4 godzinnej opery, ale krótkie kilkudziesięciu minutowe koncerty, często połączone z elementami teatru. Mieliśmy okazję uczestniczyć niedawno w takim koncercie dla dzieci, organizowanym przez 3 wspaniałe artystki z Muzyka Łączy – Anię Natalicz, Anię Martyniuk – Tofiluk, i Evę Piłat. BajkoBach, bo o nim mowa był rodzajem interaktywnego koncertu, podczas którego dzieci mogły posłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha granych na żywo, oraz wysłuchać ciekawej opowieści o Iwanuszce i jego przygodzie z owieczkami. To nie był sztywny koncert. Nie trzeba było siedzieć na krześle i nie pisnąć ani słowem. Można było tańczyć, grać na instrumentach, a nawet dyrygować.  Dla tych, którzy wolą słuchać muzyki w spokoju były przygotowane miękkie poduszki. Dzięki takiej atmosferze już najmniejsze dzieci oswajają się z muzyką i instrumentami.

muzyka-klasyczna-w-rozwoju-dziecka-czyli-bajkobach

Ze swojej strony mogę tylko dodać, że 3,5 letnia Hela siedziała zasłuchana przez cały koncert, a niespełna 2 letni Henio dał się ponieść muzyce i tańczył do muzyki Bacha prawie przez godzinę.

Zobaczcie ciekawą ofertę koncertową na grudzień od Muzyka Łączy. Zapraszam także do komentowania swoich muzycznych doświadczeń tutaj oraz na grupie Mama 30 +.

One thought on “Muzyka klasyczna w rozwoju dziecka, czyli BajkoBach!”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.