czy-mozna-pic-kawe-podczas-karmienia-piersia,czyli-heli-mama-kawoszkaNieprzespane noce, zmęczenie, potrzeba odpoczynku i relaksu często kojarzą się z kawą. Ale karmiącym mamom często nasuwa się pytanie – jak to jest z tą kawą? Skoro nie mogę pić alkoholu, to czy mogę pić kawę?

Kto jest mamą i kawoszką jednocześnie od razu zrozumie czemu zaczęłam zgłębiać temat kawy podczas karmienia piersią. Kiedy byłam z Helą w ciąży nie interesowało mnie czy mogę pić kawę, bo odstawiłam ją jakieś pól roku wcześniej. Tak po prostu dla siebie. Jak Hela pojawiła się na świecie zupełnie nie myślałam o kawie. Do czasu… Do czasu aż nie pojechałam na nasze pierwsze rodzinne wakacje z przyjaciółmi. Nad morzem karmiąca przyjaciółka piła co rano kawę. Skusiłam się więc i ja. I co się stało? Hela z tego powodu nie przestała spać, nie zrezygnowała z drzemek, ani nie zaczął się dokuczać brzuszek.

Po przyjeździe z Dębek z własnej ciekawości zaczęłam zgłębiać temat kawy i jej wpływu na karmienie piersią. Nie ukrywam, że pierwszy artykuł jaki mi wyskoczył należał do mojej ulubionej blogerki znanej szerzej jako Hafija. To właśnie tam znalazłam wyczerpujące informacje o tym, że spokojnie mogę się napić filiżankę, a nawet dwie kawy dziennie. Jedna filiżanka to mniej więcej 130 mg kofeiny. Ważną kwestią jest aby nie przekroczyć dziennie 750 mililitrów kawy, gdyż wówczas u dziecka można zauważyć ogólne rozdrażnienie, płacz, trudności z zasypianiem, płacz, czy poszerzone źrenice. Mało pocieszający był dla mnie jedynie fakt, że nie powinno się łączyć kawy z czekoladą, ponieważ łączenie kofeiny z kawy i tebrominy z czekolady i kakao zwiększają nasilenie powyższych objawów u dziecka.

Za nami już prawie rok mlecznej drogi. Filiżankę kawy piję praktycznie codziennie od ponad ośmiu miesięcy i póki co nie zauważyłam żadnych niepokojących objawów u Heli. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne warto zawsze to sprawdzić. Jeżeli nie piłyście dotąd kawy, a macie na to ogromną ochotę możecie spróbować, ale w tym samym dniu lepiej nie wprowadzać do diety dziecka nic nowego na wypadek ewentualnego wykluczenia. Do mleka matki przenika około 1 procenta kofeiny, stąd lepiej na początku obserwować dziecko mimo, że jest to naprawdę znikoma ilość.

*Tekst napisany jest z własnych doświadczeń i nie może być traktowany jak porada lekarska.

One thought on “Czy można pić kawę podczas karmienia piersią, czyli Heli mama kawoszką!”

  1. Teznaleze do kawoszek, na czas ciąży i karmienia ograniczam się do rozpuszczalnej, z gatunku tych słabszych. Mała w żaden sposób nie reaguje

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.