czy-mozna-brac-znieczulenie-podczas-karmienia-piersia-czyli-heli-mama-u-dentysty
Mamom, które karmią piersią często nasuwają się różne pytania – co im wolno, a czego nie. Jednym z takich pytań jest wizyta u stomatologa i pytanie czy można brać znieczulenie przy karmieniu piersią?

Jak wiadomo wizyta u stomatologa do najprzyjemniejszych nie należy. Tak też było w moim przypadku. Podczas kontrolnego przeglądu okazało się, że mam dwa zęby do leczenia. Przy pierwszym nie było problemu, bo nie musiałam brać znieczulenia. Przy drugim było już trochę gorzej i zaczęłam zastanawiać się nad zastrzykiem. Ale wtedy w głowie zapaliła mi się żarówka – Zaraz przecież ja nadal karmię Helę piersią! Skoro nie mogę brać większości leków, to tym bardziej chyba nie mogę brać znieczulenia w zastrzyku? Ale skoro to znieczulenie miejscowe, to może jednak mogę je wziąć?

Moje wątpliwości rozwiała pani stomatolog, która wytłumaczyła mi, że znieczulenie działa miejscowo, więc nie jest w stanie zaszkodzić dziecku. Poza tym większość zastrzyków wykonywana jest za pomocą artykainy. Badania na temat tej substancji nie stwierdziły negatywnego wpływu na dziecko karmione piersią, ani nawet na płód. Dodatkowo znieczulenia dentystyczne w Laktacyjnym Leksykonie Leków oznaczone są jako L3 czyli jako prawdopodobnie bezpieczne. Stąd ich stężenie w mleku mamy jest praktycznie nieoznaczalne.

Zdecydowałam się na znieczulenie, ale dla pewności (matka jak to matka) nie karmiłam Heli do póki sama nie przestałam czuć znieczulenia na dziąśle. Jeśli mimo wszystko macie wątpliwości czy przy następnej wizycie u dentysty brać zastrzyk, czy nie, zawsze możecie odciągnąć pokarm i podać go dziecku zaraz po skończonym zabiegu.

Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Czy karmiłyście swoje dzieci po znieczuleniu miejscowym? Podzielcie się swoimi opiniami ze mną i innymi mamami w komentarzu.

*Tekst napisany jest z własnych doświadczeń i nie może być traktowany jak porada lekarska.

4 thoughts on “Czy można brać znieczulenie przy karmieniu piersią, czyli Heli mama u dentysty!”

    1. Absolutnie nie chciałam Pani urazić :* Chodziło mi o to jakie zalecenia Pani dostała – odciągnąć mleko i wylać. Raczej powinno się odciągnąć mleko przed zabiegiem i podać dziecku, a nie odciągać i wylewać.

      Jeżeli poczuła się Pani urażona najmocniej przepraszam.

  1. Juz trzykrotnie wstrzyknieto mi znieczulenie przy kanalowym leczeniu..zaleceniem bylo odczekanie 2 h po czym sciagniecie mleka i wylanie…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.