czy-kobieta-w-ciazy-moze-latac-samolotem-czyli-heli-mama-we-francji
Ciąża to nie choroba, ale to bardzo indywidualny stan dla każdej z nas. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a ja sama jestem tego idealnym przykładem. Sprawdźcie dlaczego.

 Będąc w ciąży z Helą pracowałam do 8. miesiąca ciąży. Nie mogę nazwać swojej pracy wyjazdową, ale podczas ciąży miałam dwa służbowe wyjazdy za granicę. Pierwszy kiedy byłam w 2. miesiącu ciąży i drugi kiedy byłam w 5. miesiącu. W ciąży z Helą od początku czułam się bardzo dobrze. Nie było również żadnych problemów z rozwijającym się maleństwem. Ciąża przebiegała prawidłowo. Podczas wizyty u swojego ginekologa, który po raz kolejny zapewnił mnie, że wszystko jest w porządku zapytałam, czy mogę lecieć samolotem. Doktor powiedział, że mogę lecieć, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Jednak co ważne – zapytał mnie, co czuję. Powiedziałam mu, że mam obawy, że boję się lecieć. Wtedy on powiedział, że decyzja należy do mnie. Utwierdził mnie w przekonaniu, że to ja i moje ciało muszą być gotowe na taką podróż. Nie były. Zrezygnowałam z obydwu wyjazdów. W pracy moją nieobecność udało się rozwiązać telekonferencją. Nigdy nie żałowałam tej decyzji. Czułam podświadomie, że nie powinnam lecieć wtedy samolotem, mimo że tak jak wspomniałam wcześniej medycznych przeciwwskazań nie było.

czy-kobieta-w-ciazy-moze-latac-samolotem-czyli-heli-mama-we-francji

Co się zmieniło w drugiej ciąży? Od początku była inna (zresztą podobno jak każda kolejna). Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży z Heniem mieliśmy już wykupione wakacje w Portugalii. Owszem potwierdziłam z moim (tym samym ginekologiem) czy mogę lecieć samolotem. Jednak tym razem moja psychika podpowiadała mi coś zupełnie innego. Nie bałam się lecieć. Chciałam  to zrobić i w przeciwieństwie do pierwszej sytuacji czułam, że wszystko będzie dobrze.

Podróż samolotem zniosłam bardzo dobrze. To samo tyczyło się wakacji w Nicei na południu Francji, na które wyjechaliśmy na początku września. Byłam wówczas na początku 5. miesiąca ciąży. P. planując wakacje starał się wybrać niezbyt długi lot. Ten trwał niecałe 2 godziny. Nicea posiada też ogromną zaletę jaką jest lotnisko blisko centrum.  Na miejscu przemieszczaliśmy się pieszo, bo wszędzie było całkiem blisko. Za to do Saint Tropez, Cannes, Menton i Monako wybraliśmy się pociągiem.

czy-kobieta-w-ciazy-moze-latac-samolotem-czyli-heli-mama-we-francji

Czy kobieta w ciąży może latać samolotem?

Jeśli lekarz nie widzi przeszkód to jak najbardziej! Podobno najlepszy okres na taką podróż to czas między 14., a 27. tygodniem ciąży. Generalnie II trymestr jest najbardziej odpowiedni. Wówczas kobieta nie ma już takich dolegliwości jak mdłości, czy wymioty, a z drugiej strony brzuszek jest jeszcze na tyle mały, że nie utrudnia swobodnych ruchów. Z pewnością nie zaleca się podróży samolotem po 36. tygodniuciąży ze względu na zbyt duże prawdopodobieństwo porodu.

Jeżeli któraś z Was stoi przed dylematem, czy lecieć w ciąży samolotem, czy też nie, polecam porozmawiać przede wszystkim ze swoim lekarzem. Jednak równie istotne jest także wsłuchanie się w swój organizm. On dobrze wie i sam daje nam sygnały czy jesteśmy na coś gotowe czy nie.

*Tekst napisany jest z własnych doświadczeń i nie może być traktowany jak porada lekarska.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.