kiedy-rozpoczac-nauke-pisania-czyli-hela-i-alfabet
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Każde ma też swoje zainteresowania, które warto pomóc rozwijać. Nigdy nie wolno jednak robić tego na siłę, bo może to przynieść odwrotny skutek. Kiedy rozpocząć naukę pisania? Przeczytajcie proszę.

Mamo jak się pisze moje imię? Mniej więcej tak to się zaczęło. Kiedy Hela coraz częściej zaczęła interesować się literkami i pisaniem postanowiłam jej w tym pomóc i rozpocząć wspólną naukę pisania. Hela ma obecnie prawie 4 lata i uprzedzam wszystkich, że pisać jeszcze nie potrafi, a ja wcale nie mam zamiaru zrobić z niej Einsteina. Ale skoro dziecko wykazuje takie zainteresowania sądzę, że warto je pogłębiać.

Zaczęłam szukać materiałów, książeczek i zeszytów, które są proste i jednocześnie ciekawe. Tak trafiłam na zestawy od Wydawnictwa AWM. Znajdziecie tam zeszyty ćwiczeń, gdzie na oddzielnych stronach dziecko poznaje literkę po literce i może samodzielnie rozpocząć naukę pisania. Każda książeczka zawiera też naklejki, które zachęcają do pracy.  Książeczki Poznajemy literki w podróży oraz Poznajemy literki na wsi mają również linie  do pisania liter, ale dodatkowo zawierają ciekawostki.

I na koniec moja ulubiona pozycja, czyli rymowane wierszyki z poszczególnymi literkami w roli głównej oprawione przepięknymi ilustracjami. Na końcu książki są strony z zagadkami, dzięki którym dziecko dodatkowo utrwala sobie poznane literki.

kiedy-rozpoczac-nauke-pisania-czyli-hela-i-alfabet

Jak wygląda nasza nauka pisania? Na początku opowiadam Heli o danej literce. Pokazuję jej jak wygląda. Potem szukamy słów, które się na nią zaczynają. Następnie przychodzi czas na pisanie w zeszycie ćwiczeń. Czasami bawimy się w szkołę i wtedy wystawiam jej ocenę. Hela lubi też rysować literki w powietrzu, a największą frajdę ma z napisania własnego imienia.

Kiedy rozpocząć naukę pisania? Pewnie tak jak większość umiejętności – kiedy dziecko wykazuje ku temu inicjatywę. Nie wiem czy Hela zacznie pisać przed pójściem do szkoły, ale widzę, że póki to dla niej fajna zabawa, a pisanie literek po szlaczkach dodatkowo ćwiczy jej motorykę małą.

Jeśli mowa już o literkach to zerknijcie przy okazji na ulubione książki Heli i Henia.

Spodobał się Wam ten tekst? Będę wdzięczna za udostępnienie go dalej. ♥

kiedy-rozpoczac-nauke-pisania-czyli-hela-i-alfabetkiedy-rozpoczac-nauke-pisania-czyli-hela-i-alfabetkiedy-rozpoczac-nauke-pisania-czyli-hela-i-alfabet

 

 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem AWM.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.