jaka-funkcje-pelnia-chrzestni-czyli-hela-bez-zbednych-zabawek

Ile powinno się dać na chrzest? To chyba najczęstsze pytanie w kontekście chrzcin jeżeli chodzi o rodziców chrzestnych. Jaka jest ich prawdziwa rola? Czy naprawdę sprowadza się tylko do koperty i dużych prezentów z okazji Bożego Narodzenia, urodzin, czy Dnia dziecka?

Natchnieniem do napisania tego artykułu było kazanie pewnego księdza, który udzielał Chrztu Świętego mojej małej siostrzenicy Alicji w minioną niedzielę. Słyszałam już wiele kazań związanych z Chrztem. Pamiętam dobrze kazanie księdza wikarego w naszej parafii, który mówił o tym, żeby wybrać dziecku takie imię, aby miało ono świętego patrona, a nie kierować się modą, czy własnymi upodobaniami. Niedzielne kazanie dotyczyło bezpośrednio chrzestnych i bardzo zapadło mi w pamięć.

Jaką funkcję pełnią chrzestni? Czy rzeczywiście są tylko od tego aby włożyć więcej niż pozostali goście do koperty? Czy są zobowiązani do robienia największych prezentów na Święta, czy inne okazje? Czy muszą liczyć się z kilkutysięcznym wydatkiem na Komunię Świętą, a potem na wesele? Bo to w końcu chrzestni! Bo tak wypada! Tak to niestety wygląda. Najczęściej spotykane przeze mnie w Internecie pytanie związane z Chrztem to – Ile lub co dać na Chrzest? A to przecież nie o to w tych chodzi. Chrzest Święty to moment kiedy Kościół przyjmuje dzieciątko do swojej wspólnoty i kiedy jest ono uwalnianie od grzechu pierworodnego, a u nas często sprowadza się to do zawartości białej koperty.

jaka-funkcje-pelnia-chrzestni-czyli-hela-bez-zbednych-zabawek

Co mądrego powiedział ksiądz w malutkiej parafii podczas niedzielnego kazania? Rolą rodzica chrzestnego nie jest typowa opieka nad dzieckiem, nie chodzi o to, że ma on obowiązek adoptować dziecko, gdyby coś się stało jego rodzicom. On ma zupełnie inną rolę do spełnienia. Jego zdaniem jest prowadzić dziecko w wierze, uczyć jej i pogłębiać ją. To jest najważniejsze zadanie rodzica chrzestnego, a my często o tym zapominamy.

jaka-funkcje-pelnia-chrzestni-czyli-hela-bez-zbednych-zabawek

A gdyby tak zamiast telefonu komórkowego pod choinkę pójść z chrześniakiem na pasterkę? Lub zamiast laptopa na komunię zabrać swojego małego podopiecznego w jakieś święte miejsce? Nie koniecznie do Lourdes, czy Fatimy, ale na przykład do Świętej Lipki. Ja sama mam jednego chrześniaka i pod tym względem moje zachowania pewnie też wymagają wiele do zmiany, ale kazanie, które usłyszałam z pewnością wiele wniosło. Czas na zmiany! Mając na myśli rodziców chrzestnych Heli już na początku powiedzieliśmy, że nie liczymy na prezenty, nie oczekujemy góry zabawek na każdą okazję, zwłaszcza, że mamy z P. dość jednoznaczne zdanie na ten temat. Nie tylko ze względów lokalowych nie chcemy, aby Hela miała zabawkowy przesyt. Ale o tym powstanie w przyszłości oddzielny post.

Jakie macie zdanie na ten temat? Czy Waszym zdaniem komercjalizacja Sakramentów Świętych nie jest dziś zbyt duża? Czekam na Wasze komentarze.

Fot. Przemysław Borys

2 thoughts on “Jaką funkcję pełną chrzestni, czyli Hela bez zbędnych zabawek!”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.