jak dbac o pierwsze zeby niemowlaka

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna już od samego początku. Powinno się o nią dbać jeszcze zanim pojawią się w niej zęby.

Wiele mam zastanawia się jak dbać o pierwsze zęby niemowlaka. Zanim Heli pojawiły się pierwsze ząbki, a było to około 6 miesiąca życia, już dbałam o jej higienę jamy ustnej. W tym celu kupiłam specjalną silikonową szczoteczkę, którą zakłada się na palec. Dzięki niej można w łatwy sposób czyścić dziąsła i język małemu dziecku. Na początku wystarczy przegotowana woda. Polecam te szczoteczki, które posiadają pudełeczka. Wówczas można je ze sobą wszędzie zabrać.

Po pojawieniu się pierwszego ząbka przyszedł czas na pierwszą pastę do zębów. Jak się okazało, wybór jest dość spory, ale zanim zdecydowałam się na zakup zrobiłam research przede wszystkim jeżeli chodzi o substancje zawarte w tak zwanych pastach od pierwszego ząbka. Kiedy wybieramy pastę do zębów dla niemowlaka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na skład.

Jak dbac o higiene jamy ustnej niemowlaka

Niedopuszczalne substancje w pastach dla dzieci to:
  • Parabeny
  • PEG’i
  • Cukier
  • Substancje koloryzujące i barwiące

W kwestii higieny jamy ustnej jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie fluor. Nadmiar fluoru może prowadzić do groźniej choroby zwanej fluorozą. Małe dzieci bardzo często połykają pastę do zębów podczas szczotkowania. Dlatego dentyści rekomendują, aby do 6 roku życia używać past bez fluoru, lub z jego obniżoną zawartością, czyli do 500 ppm.

Osobiście zdecydowałam się na pastę do zębów z Xylitolem, Jest to słodzik pochodzenia naturalnego, który ma działanie przeciwpróchnicze. Dodatkowo blokuje rozwój szkodliwych bakterii i wzmacnia mineralizację szkliwa.

Używając szczoteczki do zębów od samego początku wyrabiamy u dzieci nawyk regularnego mycia zębów, co może zapobiec próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Warto też pamiętać o regularnym przeglądzie zębów. Nie tylko dziecka, ale swoim i najbliższych. Tyczy się to nawet niani! Jeżeli ktoś ma niewyleczone zęby, a zupełnie przypadkiem obliże łyżeczkę dziecka, próchnica może się przedostać do jamy ustnej maluszka!

 

*Tekst napisany po konsultacji z dentystą – dr Agnieszką Niedzielską.

2 thoughts on “Jak dbać o pierwsze zęby niemowlaka, czyli Hela szczotkuje!”

  1. Nasz synek uwielbia szczotkowac zęby – a najlepszą motywacją jest dla niego fakt, że również my to robimy i dzięki temu czuje się bardziej dorośle 🙂 Oczywiście też zwracamy uwagę zarówno na skład pasty, jak i na dobór odpowiedniej szczoteczki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.