jak-dbac-o-higiene-jamy-ustnej-po-inhalacji

Sezon chorobowy w pełni! U małego dziecka infekcje kończą się inhalacjami i lekami wziewnymi. Jak dbać o higienę jamy ustnej po lekach wziewnych?

 Pierwszą infekcję Hela złapała kiedy byliśmy na wycieczce w Rzymie. Wówczas sporo podróżowaliśmy komunikacją miejską i niestety wirus dopadł naszą 6 miesięczną córkę. Po przyjeździe okazało się, niegroźny kaszel zmienił się w zapalenie oskrzeli. Potrzebne były inhalacje z leków wziewnych ze sterydami. Zakup inhalatora okazał się niezbędny. Kolejne infekcja miała miejsce niedawno. Przedłużający się katar, który trwał ponad 3 tygodnie dał się we znaki i poskutkował kolejnym zapaleniem oskrzeli. Diagnoza i leczenie było takie samo jak za pierwszym razem.

Niestety żaden lekarz tak naprawdę nie wytłumaczył mi jak groźne dla jamy ustnej są leki wziewne ze sterydami takie jak Nebudd, Berodual, Ventinol, Pulmicort, czy Flixotide. Dopiero kiedy zaczęłam czytać na ten temat i dopytywać lekarzy otrzymałam więcej informacji na ten temat,

Sterydoterapia wpływa niekorzystnie na stan uzębienia i należy o tym pamiętać przy każdej inhalacji. Może ona powodować szybsze psucie się zębów i narażać je na rozwój próchnicy. Dodatkowo sterydy utrudniają wchłanianie się wapnia. Mogą też powodować takie działania niepożądane jak kaszel, chrypka, podrażnienie gardła. Ponadto mogą przyczyniać się do rozwijania się stanu grzybicznego w jamie ustnej.

Jak dbać o higienę jamy ustnej po lekach wziewnych? Po każdej inhalacji powinno się wypłukać buzię dziecka, ale przede wszystkim dokładnie umyć zęby pastą. Ja usłyszałam od kilku lekarzy, że wystarczy jak dziecko popije wodą. Duża ilość płynów po inhalacji jest jak najbardziej wskazana, by wypłukać z jamy ustnej resztki sterydów, ale to zdecydowanie za mało. Nie wolno też zapominać o dokładnym umyciu maseczki oraz pojemnika na lek od inhalatora.  Tam również gromadzą się reszki leku.

Zaś przed inhalacją warto natłuścić okolice ust i  nosa, czyli te, gdzie znajduje się maseczka podczas inhalacji. Należy o aby nie powodować podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Do tego celu można wykorzystać na przykład olej kokosowy.

Niestety leczenie lekami wziewnymi ze sterydami to teraz najczęstsza metoda leczenia zalecana przez pediatrów. Jak się okazuje ona też ma swoje skutki uboczne, o których nierzadko my jako rodzice nie jesteśmy informowani.

*Tekst napisany jest z własnych doświadczeń i nie może być traktowany jak porada lekarska.

8 thoughts on “Jak dbać o higienę jamy ustnej po lekach wziewnych, czyli Heli inhalacje!”

  1. Hej. Nam inhalacje zalecano od pierwszej infekcji.. corka lapala infekcje od dzieci zlobkowych, przedszkolnych.. mycie jamu ustnej; zabkow, wyparzanie maski itp.. niestety, nie uchronilo to nas od prochnicy i corcia ma Lapisowane zabki :/ nigdy nie jadla slodyczy, nie lubi i nie pije butli ani mm, myjemy dokladnie zeby od 1 zabka i nic. Lekarze nie uprzedzali, tylko wzruszali ramionami :://

  2. Czy naprawdę teraz każda infekcja dziecka kończy się inhalacją? Przeraża mnie to. Ostatnio co drugi lekarz nam doradzał inhalacje i był zdziwiony, że czteroletnie dziecko nigdy nie używało tego ustrojstwa oraz żyje i ma się dobrze. A jednak, wystarczy odciągać nadmiar kataru, to wszystko. Kiedyś gadałam z lekarzem starej daty, który mówił, że takie ciągłe inhalacje mogą upośledzić śluzówki dziecka. Że nie będą umiały samodzielnie pracować. A już sterydy to robienie krzywdy dziecku. Najlepiej unikać inhalacji, a jeśli już to za pomocą soli fizjologicznej. Teraz to jakaś moda, dałabym się pokroić, że dwa, trzy lata temu nikt nawet nie wspominał o zakupie inhalatora jako czymś koniecznym.

    1. Trudno się z Tobą nie zgodzić. My niestety nie trafiliśmy na takiego lekarza, a szkoda. Każdy u którego była Hela od razu przepisał inhalacje. Zgadzam się z Tobą, że to jest ostatnio bardzo modne, bo lekarze z góry przepisują inhalacje i sterydy, a kiedyś tak nie było.

      Tylko jak z tym walczyć? U nas nie zawsze odciąganie kataru pomaga. Znam też dzieci, które zupełnie nie dadzą sobie odciągnąć zalegającej w nosie substancji.

  3. Dzień dobry, dodatkowo leki sterydowe bardzo źle wpływają na układ nerwowy dziecka (nadpobudliwość, czasem agresja, splątanie, zmiany osobowości) – bardzo proszę poobserwować zachowanie dziecka (a wcześniej – o zapoznanie się z ulotką Pulmicortu czy Ventolinu – tam takie sytuacje są wymienione). Kiedyś udawało się wyleczyć zapalenie oskrzeli / zapalenie płuc bez sterydów – teraz dodatkowo narażany jest układ nerwowy naszych dzieci.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.