co-spakowac-do-torby-do-porodu-czyli-heli-mama-pakujeWiele mam ma problem z tym co spakować do torby do szpitala. Postanowiłam ułatwić przyszłym mamom to zadanie i stworzyć listę najpotrzebniejszych rzeczy, oraz dać kilka wskazówek, które nasunęły mi się po pierwszym porodzie. Wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka znajdziecie poniżej!

Za chwilę zaczynamy 35 tydzień ciąży. To tak naprawdę ostatnia chwila na kompletowanie wyprawki dla dziecka i spakowanie torby do szpitala. W ciąży z Helą torba do szpitala już dawno była gotowa i czekała na odpowiedni moment, ale o tym, że pierwsza ciąża różni się od drugiej mogliście przeczytać już wcześniej. Jednak do rzeczy. Aby ułatwić Wam zadanie spisałam najbardziej potrzebne rzeczy, które musicie mieć ze sobą do porodu. Zanim zaczniecie pakować torbę (lub dwie, ale o tym później) sprawdźcie listę rzeczy do porodu na stronie szpitala, w którym zamierzacie rodzić. Z tego co się orientowałam i słyszałam od innych mam te listy znacznie się od siebie różnią!

co-spakowac-do-torby-do-porodu-czyli-heli-mama-pakujeTorba do szpitala dla mamy

– dokument tożsamości

– wyniki badań (USG, morfologia, grupa krwi, badanie moczu, HIV, HCV, HBs Ag, GBS, inne istotne konsultacje)

– karta ciąży

– NIP pracodawcy

– plan porodu

– koszula do porodu oraz 2 koszule do karmienia

– szlafrok, kapcie,

– biustonosz do karmienia

– podkłady/podpaski poporodowe

– wkładki laktacyjne

– jednorazowe majtki poporodowe (najlepiej z siateczki)

– maść na popękane brodawki (najlepiej czysta lanolina)

– ręczniki

– kosmetyki

– woda niegazowana

– telefon, ładowarka

Torba do szpitala dla dziecka

– 5 par body (rozmiar 56 lub 62)

– 3 pary pajacyków lub/i półśpiochów

– 10 pieluch tetrowych

– paczkę pieluch jednorazowych

– 2 bawełniane czapeczki

– 2 pary skarpetek

– kocyk lub rożek

– ręcznik

– kosmetyki do pielęgnacji (jeżeli szpital ich nie zapewnia)

– rogal do karmienia

Tak jak wspomniałam wcześniej zanim zaczniecie pakować torbę do porodu sprawdźcie na stronie swojego szpitala co on oferuje. Może się na przykład okazać, że nie będziecie potrzebowały pampersów, lub podpasek dla siebie. Znam również takie szpitale, które na czas pobytu ubierają noworodki w swoje ubranka,  a nawet dysponują własnymi rożkami. Po sprawdzeniu takiej listy warto na spokojnie wszystko przejrzeć. Ubranka dla maluszka, oraz dla siebie należy uprać w dziecięcym proszku, oraz uprasować.

Do porodu z Helą miałam dwie oddzielne torby. Jedną z rzeczami dla siebie, a drugą z rzeczami dla Heli. Było to o tyle wygodne, że wiedziałam gdzie co mam i nie musiałam wyjmować połowy zawartości torby, aby znaleźć coś na jej dnie. Dzięki temu dużo łatwiej również P. orientował się gdzie co jest. To wcale nie oznacza, że nie  można spakować się do jednej walizki. Jednak pamiętajcie, że szpital to nie hotel i nie ma tam miejsca na ogromne walizki jak na wakacje all inclusive pod palmami. Do torby spakujcie tylko niezbędne rzeczy. Resztę zawsze może Wam dowieźć partner w ciągu kolejnych dni.

Uwaga! Torbę warto pakować razem z partnerem i przede wszystkim zapakować mu oddzielnie rzeczy, w które dziecko zostanie ubrane po porodzie. To właśnie będzie jedno z pierwszych zadań (po ogrzaniu pieluszek swoim ciałem i odcięciu pępowiny) świeżo upieczonego taty. Co więcej dajcie partnerowi wyraźnie znać gdzie stawiacie spakowaną torbę. Niektórzy mężczyźni zachowują się naprawdę różnie kiedy zaczyna się poród, a warto by było nie wracać do domu po zapomnianą walizkę kiedy będziecie już w drodze do szpitala.

♥Jeżeli macie jakieś pytania/wątpliwości/własne doświadczenia piszcie śmiało w komentarzu.♥

2 thoughts on “Co spakować do torby do porodu, czyli Heli mama pakuje!”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.