co-kobieta-robi-z-dzieckiem-w-domu-czyli-heli-mama-lezy-i-pachnie
Ileż to stereotypów i niezliczonych memów krąży po sieci związanych z urlopem macierzyńskim i ogólno – pojętym „siedzeniem kobiety w domu”. Czy kobieta rezygnując z pracy zawodowej na rok, a czasem nawet dłużej, wychowując dziecko naprawdę siedzi w domu i nic nie robi?

 Ten wpis dedykuję mężczyznom, tym żonatym i tym w konkubinacie. Tym którzy ciężko pracują zawodowo, tym którzy pomagają matkom swoich dzieci, którzy im współczują i którzy je wyręczają. Dedukuję je również, a może przede wszystkim tym, których stereotypowe myślenie idzie niezmiernie w kierunku jednego sloganu – kobieta wychowując dziecko, siedzi w domu i nic nie robi.

Drogi Mężczyzno, siedząc w domu czasem nie mam kiedy zjeść ciepłego posiłku, a o gorącej kawie mogę tylko zapomnieć. Czy uważasz, że Twoje dziecko samo nauczyło się tylu nowych słów? A może samo nauczyło się jeść sztućcami? Spacery i wyjścia do znajomych z dziećmi, lub uczestniczenie w zajęciach rozwojowych nazywasz szwendaniem się po mieście. Nie widzisz zaś tego, że Twoje dziecko dzięki kontaktowi z rówieśnikami lepiej się rozwija. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Dlatego tak ważne są kontakty z innymi dziećmi.

Drogi Mężczyzno, narzekasz, że nie zawsze masz obiad, lub, że dom nie jest posprzątany. Tylko nie widzisz, że Twoje dziecko nigdy nie chodzi głodne, że chętnie je owoce i warzywa. Kto je tego nauczył? Kto mu pokazał, gdzie należy wyrzucać śmieci, lub odłożyć zabawkę po skończonej zabawie? Aby dziecko nauczyło się najprostszych czynności należy poświecić mu jak najwięcej uwagi, pokazywać, tłumaczyć. Być cierpliwym, a to wymaga czasu.

Drogi Mężczyzno, dziwisz się, że czasem nie mam humoru, że jestem zła, podenerwowana, lub po prostu wściekła. Nie pomyślisz jednak o tym, że czasem siedzę z dzieckiem tydzień lub dwa, bo jest chore. Jestem z nim cały dzień zupełnie sama. Codziennie wykonuję te same czynności. Śniadanie, zabawa, drugie śniadanie, drzemka, obiad, spacer, znów zabawa. W między czasie muszę jeszcze posprzątać, uprać i uprasować. Mówisz, że skoro dziecko śpi, to wtedy mam czas dla siebie, że mogę odpocząć. Nie widzisz jednak, że kiedy mnie nie ma obok, to ono potrafi się obudzić. Muszę czuwać, a jednocześnie ogarnąć tyle ile się da zrobić przy śpiącym czasem jak wróbel na gałęzi dziecku.

Drogi Mężczyzno, nie wymagam od Ciebie abyś rzucił pracę i poświęcił nam całe dnie, nie chcę żebyś mi współczuł. Chcę tylko zrozumienia i szacunku. Może trochę wdzięczności i pomocy za trud jaki wkładam w wychowanie naszego wspólnego dziecka. Bo dziecko wychowuje się wspólnie. Ono potrzebuje zarówno matki jak i ojca. Ty również możesz podać mu kolację, zabrać na spacer, wieczorem wykąpać, poczytać i położyć spać. Nie chcę za każdym razem mówić co masz robić. Chcę żebyś sam wiedział co po kolei trzeba zrobić z własnym dzieckiem. Jako matka, która spędza z nim praktycznie 24 h na dobę mam prawo trochę pobyć sama, odpocząć, lub przez chwilę nie robić nic.

Zrozum mnie, uszanuj to i zaangażuj się bardziej.

Ten tekst nie ma  na celu uderzyć w nikogo personalnie, bo wiem, że wielu ojców bardzo angażuje się w wychowanie swoich dzieci i daleko im do stereotypowego myślenia. Wiem jednak, że w naszym społeczeństwie jest jeszcze wiele do zmiany w tym temacie. Tekst tym razem nie jest pisany z własnych doświadczeń, a z wpisów kobiet na forach internetowych, dlatego zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami nie tylko mamy, ale także tatusiów!

4 thoughts on “Co kobieta robi z dzieckiem w domu, czyli Heli mama leży i pachnie!”

 1. Poruszyłaś temat w moi domu 🙂 czując sie wywołany do tablicy musze wziasc w obronę moja „ nacje” …. Jak to mówią Kobiety sa z Wenus – Mężczyźni z Marsa 🙂 jedno jest pewne chłop głodny = zły 🙂 w Moim przypadku nie wymagam od żony aby była Terminatorem od wszystkiego – chociaż w jej mniemaniu tak jest … .
  1 jestem na każde zawołanie
  2 pomagam w domu
  3 po pracy tez chce odpocząć mimo to staram sie pomoc w domu

  Ale

  Kiedy wracam do domu to jednak chciałbym mieć co zjeść 🙂

  Pozdrawiam

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.